dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Sket i ugen:
En vraget borgmester, nye direktører og stabile coronatal

SKET I UGEN Landets næstlængst siddende borgmester, Ole Bjørstorp (S), må nok se sig som forhenværende efter KV21, da S pegede på Merete Amdisen som spids. Og så er der snart nye ansigter på direktører i Syddjurs og Odense.
28. NOV 2020 8.36

Ishøjs borgmester Ole Bjørstorp (S) måtte se sig slået, da hans parti pegede på Merete Amdisen som spids til KV21. I den S-dominerede kommune er hun derfor et godt bud på en kommende borgmester. Højst usædvanligt har Bjørstorp, der har næsthøjeste anciennitet blandt alle siddende borgmestre, luftet i flere medier, at han ovenpå nederlaget overvejer at skifte parti. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/en-vraget-borgmester-nye-direktoerer-og-stabile-coronatal

GDPR