'Vi vil også styrke velfærden og fællesskabet ved at øge beskæftigelsen i den offentlige sektor. Det skaber tryghed i en krisesituation, og flere offentlige ansatte er den billigste vej til at øge beskæftigelsen.
Flere velfærdsarbejdere i kommunerne er mere end fem gange så effektivt som skattelettelser. Det er også mere klimavenligt end flere ansatte i den private sektor.
Vi afsætter 10 milliarder kr. til forbedringer af den fælles velfærd. Det giver 30.000 jobs. Desuden afsætter vi en pulje på 5 mia. kr. til de kommuner, der rammes hårdest af krisen.'
Sådan kan man bl.a. læse i partiets finanslovsudspil.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.