DRAGØR: Når den nuværende kommunaldirektør i Dragør, Kenneth Kristensens, åremålskontrakt udløber ved årsskiftet, skal kommunen have fundet hans afløser. Direktøren har nemlig oplyst, at han ikke ønsker at forlænge sin kontrakt.
Han er ved at have løst sin opgave og har lyst til en ny opgave i en ny kontekst, lyder Kenneth Kristensens begrundelse, og borgmester Eik Dahl Bidstrup (V) er glad for, at direktøren spiller med åbne kort, så der bliver den fornødne tid til at finde den rigtige afløser.
Kenneth Kristensen har været kommunaldirektør siden 1. januar 2015 og varetager sine opgaver på uændret vis resten af året. Økonomiudvalget vil i løbet af sensommeren planlægge en proces for rekrutteringen af en ny kommunaldirektør.
ibs
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.