dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

DF-næstformand: Der er bragt orden i EU-rodet

KORT NYT
16. JUN 2017 13.42

Dansk Folkeparti har ryddet op i sine EU-parlamentarikeres rodede omgang med EU-midler, mener DF's næstformand Peter Skaarup, efter at en DR-dokumentar viste hvordan MEP Jørn Dohrmann flyttede en mio. kr. af EU's 'blyantspenge' til sit eget firma i strid med både EU's og DF's regler.

- Jørn Dohrmann har meddelt, at han selvfølgelig sørger for, at der er de rigtige revisorerklæringer, siger Peter Skaarup med henvisning til, at DF i valgkampen op til EP14 lovede, at en uafhængig revisor ville tjekke de 32.000 kr., som alle parlamentarikere får skattefrit hver måned fra parlamentet til kontorhold.

- Jørn Dohrmann har det ikke anderledes end andre EU-parlamentarikere. Hvis man ikke forbruger 'blyantspenge', skal de tilbagebetales. Som andre medlemmer selvfølgelig gør, siger Peter Skaarup.

Ritzau

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/df-naestformand-der-er-bragt-orden-i-eu-rodet

GDPR