
VIBORG: Skurvogns-humor var engang og er i et vist omfang stadig en naturlig ting i Socialdemokratiet, men hvis man vil være mere end et klassisk arbejderparti gør man klogt i at huske at det ikke er lige naturligt alle steder, og da slet ikke efter #MeToo-bølgerne. Det lærte partiets daværende spids i Viborg på den hårde måde efter en tøhø-kommentar om en pornoside i en internt rundsendt mail.
Skønt intern slap miseren ud, og da den først var ude, og i øvrigt ikke blev hånderet overbevisende, blev den hurtigt så stor, at Niels Dueholm blev afløst af Mads Panny som Socialdemokratiets borgmesterkandidat.
Selvom han er den af de nuværende S-kandidater, der fik langt flest personlige stemmer ved KV17, står han med et svækket parti efter porno-affæren, og forhåbninger på egne vegne skal han derfor ikke gøre sig. S har ikke haft borgmesterposten i Viborg siden KV09, og det bliver næppe ved KV21, partiet genvinder den.
Efter KV17 kom V-borgmester Ulrik Wilbek til fadet med S-støtte, men selv hvis Socialdemokratiet i landpolitisk øjemed skulle få lyst til at drille Venstre ved i stedet at gå med De Konservative, kommer det med al sandsynlighed til at knibe med mandater nok til manøvren. K's Torsten Nielsen havde borgmestereffekten i ryggen sidste gang, denne gang er det Ulrik Wilbek, der står med den fordel.
Sidst var der kamp til stregen under konstitueringen, denne gang bør han ikke have større bekymringer for udfaldet.
I en mini-serie frem til KV21 tager DK Nyt løbende temperaturen på KV21-valgkampen i en række kommuner. Tidligere kommuner i serien var Frederikshavn, Guldborgsund, Haderslev og Lyngby-Taarbæk.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.