AALBORG: Et byggeprojekt med 25 familieboliger i Svenstrup ved Aalborg er blevet forsinket i mere end halvandet år. Ifølge ejendomsudvikleren skyldes det lang sagsbehandling med krav fra kommunen om dokumentation for, at der ikke er flagermus på grunden og i en bygning, der ikke længere eksisterer. Det skriver Nordjyske.
- Det kan bestemt være en udfordring, og derfor kan det også godt være, regeringen skal komme med nogle lidt løsere retningslinjer på området. Som rådmand er jeg meget opmærksom på, at vi ikke skal overfortolke noget, der kan skabe problemer for os. Ikke kun i forhold til flagermus – men også mere generelt, siger rådmand for Teknik og miljø Peter Lindholt (DD).
Rådmanden erkender samtidig, at flagermus er blandt de dyrearter, EU har vurderet som særligt sårbare og truede, og derfor kan lovgivningen ikke lige ændres. I den konkrete sag er det ved hjælp af en ekspert lykkedes ejendomsudvikleren at dokumentere, at der ikke er flagermus på grunden i Svenstrup.
cwa
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.













