dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Der er kommet flere lønmodtagere i virksomheder og organisationer i december. Inden for offentlig forvaltning og service er der kommet lidt færre. (Arkivfoto).
Signe Goldmann/Ritzau Scanpix

Beskæftigelsen fortsætter i vejret og slår rekord

Beskæftigelsen steg igen i december. I hele 2024 er der kommet 34.400 flere lønmodtagere i Danmark.
21. FEB 2025 9.19

Beskæftigelsen i Danmark fortsætter op, og i december steg antallet af lønmodtagere med 4600 personer. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Dermed havde 3.040.100 personer et lønmodtagerjob i december. Det er rekordmange.

I hele 2024 steg beskæftigelsen således med 34.400 personer. Det svarer til en stigning på 1,1 procent. Ifølge Jeppe Juul Borre, som er cheføkonom i Arbejdernes Landsbank, har det danske arbejdsmarked præsteret en kraftpræstation i 2024.

- Beskæftigelsen stormer simpelthen frem uden at se sig tilbage. Og vi forventer, at der er flere beskæftigelsesrekorder i vente, skriver han i en kommentar til tallene.

Stigningen i december dækker over, at antallet af lønmodtagere i virksomheder og organisationer er steget med 4700. Her er der primært tale om ansatte i private virksomheder.

Inden for offentlig forvaltning og service er antallet af lønmodtagere faldet med 100 personer i december.

Ledigheden falder fortsat

Samtidig med at beskæftigelsen gang på gang har sat rekord, er ledigheden også faldet.

Fra december til januar faldt antallet af fuldtidsledige med 1200 personer. Det viste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering torsdag. De ledige udgør fortsat 2,9 procent af arbejdsstyrken.

Alt i alt er udgangspunktet for dansk økonomi stærkt, understreger Jeppe Juul Borre. Men ser man længere ind i 2025, ser det i lyset af en potentiel handelskrig med USA mere usikkert ud, mener han.

- Den største risiko er lige nu usikkerheden, som kan tvinge virksomhederne til at være tilbageholdne med ansættelser og investeringer. Og ender vi i handelskrig, kan det smitte negativt af på den danske økonomi og beskæftigelsen, skriver Jeppe Juul Borre.

Som det ser ud lige nu, vurderer han dog stadig, at 2025 vil byde på yderligere fremgang i beskæftigelsen.

Det samme vurderer Søren Kristensen, som er cheføkonom i Sydbank. Også selv om en presset tysk økonomi kan smitte af på den danske side af grænsen.

- Heldigvis er vores afhængighed af Tyskland mindre end tidligere, men ikke desto mindre er der en risiko for, at arbejdsmarkedet og dermed resten af økonomien får det sværere i 2025, skriver han i en kommentar.


/ritzau/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/beskaeftigelsen-fortsaetter-i-vejret-og-slaar-rekord

GDPR