dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Begyndende lufthavns-dialog

Aarhus Kommune og Billund Lufthavn drøfter samarbejde
KORT NYT
2. MAJ 2014 6.58

AARHUS: Direktøren i Billund Lufthavn, Kjeld Zacho Jørgensen, har været til møde på rådhuset i Aarhus for at diskutere, om der er grundlag for et samarbejde mellem lufthavnen i Tirstrup og konkurrenten i Billund, skriver Jyllands-Posten. Niels Højberg, stadsdirektør i Aarhus, forklarer, at kommunaldirektørerne i Aarhus Lufthavns fem ejerkommuner op til den ekstraordinære generalforsamling i onsdags blev bedt om at undersøge, om der kan skabes en dialog mellem lufthavnene Aarhus og Billund:

- Samtalerne er gået på et samarbejde om beflyvning, og om der er noget at hente ved at samarbejde om at bruge faciliteterne. Hvis Billund nu er presset i en periode, kunne det så give god mening at bruge faciliteterne i Aarhus, siger han og medgiver, at det i den forbindelse vil give god mening at dele lufthavnskode - som f.eks. Aarhus' kode 'AAR'.

Han mener, at en deling af lufthavnskoden kan gøre det mere interessant for udenlandske rejsende at tage til Aarhus, fordi de både vil blive præsenteret for lufthavnen i Tirstrup og i Billund på online-søgemaskiner.

ka

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/begyndende-lufthavns-dialog

GDPR