Mandag skal politikerne i Randers Kommune på et ekstraordinært udvalgsmøde blandt andet tage stilling til, hvorfra man skal finde de lidt over 3,5 milioner kroner, som det vil kræve at sikre og genetablere legepladsen ved Børnehuset Munkdrup, efter der i marts er blevet fundet asbest på legepladsen.
Det skriver TV2 Østjylland.
Der er fundet asbest flere steder på legepladsen. Det har jordprøver vist.
- Resultaterne af de 115 jordprøver viste, at der er påvist asbest eller forurening i flere felter. De fleste steder er forureningsfundene i overfladen i jorddybden fra 0-5 cm. Der er i 12 ud af 69 prøver påvist asbest, oplyser Randers Kommune.
Asbestfundene har ført til, at legepladsen har været lukket for børnene siden marts. Det ventes, at den først åbner igen til august, hvis alt forløber efter planen med oprydning og genetablering.
Situationen har betydet nye midlertidige legepladser og alternative løsninger for leg i børnehuset.
Hele situationen frustrerer forældrene. TV2 Østjylland har blandt andet talt med en forældre, som mener forholdene fortsat er dybt kritisable, at tempoet er for langsomt og ikke mener, at kommunen klart har meldt ud, at de påtager sig et ansvar.
TV2 Østjylland har forholdt Randers Kommune kritikken fra forældre til børn i Børnehuset Munkdrup.
Forældre er bekymrede for deres børns sikkerhed, og om den asbestholdige jord kan ende med at sprede sig og skabe farlige situationer.
Det skulle ikke komme på tale, lyder det fra direktør for udvikling, miljø og teknik i kommunen Jens Heslop.
- Vi har haft ekstern rådgivning på hele vejen, og det skulle være sikkert. Jeg kan sagtens forstå, at forældrene er bekymrede. Det er ikke sjovt at se en legeplads spærret af på grund af asbestholdigt byggeaffald, siger han til TV2 Østjylland.
Politikerne skal tage stilling til, hvordan det kommende arbejde skal tilrettelægges. Blandt andet hvor meget jord de finder det nødvendigt at fjerne, for der kan vente en stor opgave for kommunen.
- Hvis vi skal fjerne overfladen, hvor der er fundet asbest, og enkelte steder skal vi dybere ned, så er det mange hundrede lastvognstog, der skal køres væk. Og så skal der nyt jord til, forklarer Jens Heslop.
esl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.