Nu har farvehandleren modtaget en stævning med krav om betaling. Og det er Dyrup Farvecenter bestemt ikke ene om, skriver Erhvervsbladet.
- Det er vores indtryk, at det i stigende grad er en strategi, som annoncehajerne er begyndt at bruge. Vi oplever, at de juridiske skridt er blevet intensiveret fra deres side, når de har fået en underskrift hjem, forklarer advokat, Christoffer Susé fra Dansk Erhverv.
Dansk Erhverv bekræfter, at der det seneste år har været en stigende tendens til, at annoncehajerne benytter retsvæsenet til at vinde sager mod virksomheder, der har underskrevet en faktura i en god tro.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.