SYDDJURS: Lokale og Anlægsfonden meddeler, at den har forhåndsbevilget 5 mio. kr. til omdannelsen af Ebeltofts tidligere maltfabrik fra 1861 til nyt kulturhus af internationalt format.
Kulturhuset kommer til rumme kulturscene, udstillingsrum, et nyt bibliotek og lokalmuseum, faciliteter til ungdomskultur, café og mikrobryggeri samt private kreative erhverv.
I alt er projektet budgetteret til 78 mio. kr. Syddjurs Kommune har allerede bevilget 24,5 mio. kr. til biblioteks- og lokalmuseumsdelen. Lokale og Anlægsfonden har givet forhåndstilsagn om en bevilling på 5 mio. kr., hvis det endelige projekt bliver godkendt af Fondens bestyrelse.
bi
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.