dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

42 kommuner uforberedt på klimaproblemer

Nyhedsbrev løfter sløret for, hvilke 42 kommuner, der slet ikke er ved at forberede sig på fremtidens oversvømmelser og stormvejr
KORT NYT
18. OKT 2010 11.14

I maj spurgte Videncenter for Klimatilpasning alle danske kommuner, om de havde en plan for, hvordan de ville imødegå de problemer med voldsomme regnskyl, oversvømmelser og storme, som klimaforandrimgerne ventes at medføre. 42 svarede nej, men det blev holdt i diskretion, hvilke kommuner det drejede sig om.

Nu offentliggør Ingeniørens ugebrev, Teknologisk Indsigt, hvilke det drejer sig om. Det er brancheorganisationen Dansk Miljøteknologis direktør, Jørn Jespersen, der efter nogen tumult har fået adgang til oplysningerne.

- Jeg kan slet ikke forstå, hvorfor det skulle være en hemmelighed for borgerne, om deres kommune tager tilpasning til klimaforandringerne alvorligt. Det handler jo til syvende og sidst om, hvorvidt borgerne skal være bekymrede for udsigten til flere oversvømmelser eller om de kan sove roligt, siger han til Teknologisk Indsigt.

mou

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/42-kommuner-uforberedt-paa-klimaproblemer

GDPR