dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

285 mio. kr. til operationer på BørneRiget

KORT NYT
21. APR 2021 6.33

HOVEDSTADEN: Regionsrådet tilførte i går 285 mio. kr. til at styrke operationsområdet på det kommende hospital BørneRiget, oplyser regionen.

Pengene skal blandt andet bruges til at bygge en operationsgang med højteknologiske operationsstuer, så børn, unge og fødende fra Rigshospitalet kan blive på BørneRiget under hele indlæggelsen.

Der blev taget første spadestik for to uger siden til byggeriet af det nye hospital. Første fase består af opførelse af 60.000 kvm byggeri, mens anden fase består i etablering af operationsgangen. Midlerne tilføres nu, så de to faser kan realiseres samtidig. Efter planen er BørneRiget færdigt i sommeren 2024, og patienter og personale ventes at flytte ind i sommeren 2025.

ak

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/285-mio-kr-til-operationer-paa-boerneriget

GDPR