I et fællesinterview med folkeskolen.dk slår formanden for lærere, Gordon Ørskov Madsen, formanden for skolelederne, Claus Hjortdal, formanden for skole og forældre, Rasmus Edelberg og formanden for eleverne, Marie Holt Hermansen, fast, at der skal være klarere regler for, hvordan lærere og skoleledere kan tage fat i elever. Formændene ønsker nu fælles at henvende sig til ministeren for at få ændret ordensbekendtgørelsen for skolen, skriver folkeskolen.dk
Bekendtgørelsen om fremme af god orden i folkeskolen, lyder for nuværende, at lærere må anvende ”magt i fornødent omfang”, men her mener parterne, at det er kan være for svært at afgøre, hvornår lærere har foretaget en lovlig eller ulovlig magtanvendelse, og det er altså her, parterne ønsker klarere regler.
- Jeg vil gerne have juraen ind på bordet. Vi bliver nødt til at have nogle redskaber, som ikke bare er at sige noget til barnet. Hvis to er oppe at slås, og man går imellem dem, bliver vi nødt til at have eksempler på, hvad vi kan og hvad vi ikke kan, siger skoleledernes formand Claus Hjortdal, der bliver bakket op af de tre andre.
mag
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.