RINGSTED: Byrådsmedlem Jan Jakobsen (EL) har bedt Ringsted Byråd om at måtte udtræde på grund af sygdom, skriver sn.dk. Byrådet tager formel stilling på sit septembermøde.
Jan Jakobsen blev valgt til Ringsted Byråd første gang ved KV01, dengang for SF, for hvem han fik genvalg ved KV05 og KV09. Ved KV13 var han skiftet til Enhedslisten, som da blev repræsenteret i byrådet for første gang. I det nuværende byråd er han den ene af to EL-medlemmer, men altså ikke længe endnu.
Trods sygdom og ønske om udtræden genopstiller han ved KV21, men på en partlisteplacering uden chance for valg. Blot for "at vise, at jeg stadig er en aktiv del af Enhedslisten i Ringsted", siger han til sn.dk.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.