ESBJERG: I den socialdemokratiske byrådsgruppe i Esbjerg har der været en uafklaret situation, siden John Snedker (S) besluttede ikke at stille op som spids til KV21, og Søren Heide Lambertsen siden gik af som gruppeformand efter interne kontroverser.For at rede trådene ud har tidligere borgmester i Roskilde Poul Lindor Nielsen (S) været i Esbjerg for at være facilitator i en noget fastlåst proces, skriver JydskeVestkysten.
Kort fortalt er det oplagt, at en kommende gruppeformand bliver Jørgen Ahlquist (S), der lige nu er konstitueret som sådan, og at han naturligvis skal have plads i økonomiudvalget.
Sagen er bare den, at ingen af de tre nuværende S-medlemmer i økonomiudvalget ønsker at træde ud: De to pladser beklædes af to udvalgsformænd, førnævnte Lambertsen, der er formand for Teknik & Bygge, Karen Sandrini, der er formand for Plan & Miljøudvalget - og så den tidligere spids og stemmesluger John Snedker.
ka
Læs historien i JydskeVestkysten.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.