FREDERICIA: Med den nye strategi 10. PRO vil Fredericia Kommune tiltrække flere unge til erhvervsuddannelserne. Strategien skal forene fag fra erhvervsuddannelserne med den almindelige 10.-klasses undervisning, oplyser kommunen.
Kommunen kommer som mange andre til at mange faglært arbejdskraft, og det skal iniativet være med til at forhindre. Derfor samarbejder kommunen med blandt andre EUC Lillebælt og Social- og sundhedsskolen i Fredericia, Vejle, Horsens og Kolding.
- Det er vores mål med 10. Pro-klassen at skabe flere valgmuligheder efter 9. klasse. Med en 10. klasse på International Business College, og med valgfag på vores forskellige erhvervsuddannelser, vil de unge i langt højere grad blive introduceret for mulighederne ved en faglært uddannelse. Det vil gøre dem bedre i stand til at træffe et oplyst og et rigtigt valg om deres fremtid. 10. Pro er for alle, men forhåbentlig får flere øjnene op for og lyst til at tage en erhvervsuddannelse, siger formanden for Fredericias uddannelsesudvalg, Pernelle Jensen (V).
ibs
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.