Siden lørdag er der konstateret 451 nye tilfælde med coronasmitte i Danmark. Det oplyser Statens Serum Institut søndag i sin daglige opdatering.
De 451 nye smittetilfælde følger efter en tid, hvor det daglige antal nye tilfælde har svinget fra ned til 290 til op til 500.
Med andre ord har antallet af daglige tilfælde varieret en del på det seneste. Det kan hænge sammen med antallet af test, der bliver foretaget for virusset.
I søndagens opdatering oplyser seruminstituttet, at der er foretaget yderligere 31.562 prøver. Det er cirka 6.000 færre end i lørdagens opdatering.
Søndag er antallet af indlagte coronapatienter opgjort til 119. Det er en stigning på ni i forhold til lørdag. 14 af de indlagte er nye indlæggelser.
Hen over det seneste døgn er der registreret ét coronarelateret dødsfald.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.