
Vurderingsstyrelsen retter ind, efter at Folketingets Ombudsmand torsdag udtalte kritik i forbindelse med de foreløbige 2022-ejendomsvurderinger. Styrelsen skulle have gjort mere for at afdække og forebygge problemer med skæve foreløbige vurderinger.
- Vi tager naturligvis kritikken fra Folketingets Ombudsmand til efterretning. Vi skulle have gjort mere for at kvalitetssikre de foreløbige vurderinger, inden de blev offentliggjort den 12. september. Det beklager vi ikke skete, siger Vurderingsstyrelsens direktør Poul Taankvist således i en pressemeddelelse.
Vurderingsstyrelsen har nu fokus på at sende endelige 2020-vurderinger ud til boligejerne. I takt med at de kommer ud, vil det det slå igennem og forbedre kvaliteten på de foreløbige 2022-vurderinger også, lyder det fra styrelsen. Håbet er, at det vil være med til at genopbygge tilliden til de offentlige ejendomsvurderinger. Indtil videre har under en halv procent af ejendomsejerne valgt at klage over 2020-vurderingerne.
dotn
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.