dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Virksomhedsindsats skal få flere flygtninge i job

Et samarbejde mellem Faxe og Ringsted skal sikre, at virksomhederne i de to kommuner kan rekruttere kvalificeret arbejdskraft i form af flygtninge og derved bidrage til bedre integration
15. AUG 2017 13.05

FAXE / RINGSTED: Både nyankomne og kommende flygtninge, der ikke er højtuddannede eller er unge i uddannelse, kan til september se frem til at blive en del de brancher, der mangler arbejdskraft. Målet med projektet er, at flygtningene vil gå i job eller påbegynde en uddannelse i løbet af projektperioden, som løber til marts 2019, lyder det fra Faxe Kommune.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/virksomhedsindsats-skal-fa-flere-flygtninge-i-job

GDPR