dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Efter trepartsaftale:
Vil gøre det lovligt at bede ansatte om coronapas

Regeringen, FH og DA har indgået en trepartsaftale, som skal give virksomheder mulighed for at kræve coronapas af ansatte.
12. NOV 2021 9.25

Coronasmitten er igen stigende i samfundet, og det giver udfordringer på arbejdsmarkedet. Fredag er regeringen, FH og DA blevet enige om en trepartsaftale, der skal gøre det muligt for virksomheder at kræve, at ansatte viser gyldigt coronapas.

Derudover er regeringen, FH og DA enige om at anbefale Folketinget, at den lov, som tidligere gav arbejdsgiverne mulighed for at pålægge ansatte at lade sig coronateste, genindføres. Det oplyser Beskæftigelsesministeriet.

Trepartsaftalen skal være med til at skabe mere tryghed på arbejdspladserne og sikre, at virksomhederne kan mindske risikoen for stor smittespredning blandt de ansatte og tab af omsætning.

Kommuner kan beslutte lokalt

Muligheden for at kræve coronapas af medarbejdere på plejehjem og bosteder skal ifølge KL-formand Jacob Bundsgaard (S)  især ses i sammenhæng med, at man også kræver coronapas, når pårørende skal besøge plejehjem og bosteder.

- Vi skal gøre alt, hvad vi kan for at begrænse smittespredningen. Og når vi nu beder pårørende til udsatte borgere vise coronapas, når de skal besøge plejehjem og bosteder, giver det god mening, at vi også kræver det af medarbejderne på disse arbejdspladser, siger han 

- For alle andre kommunale medarbejdere bør det være op til den enkelte kommune at beslutte, om kravet skal gælde dem. Det er en beslutning, man kun kan træffe lokalt, hvor man kender de konkrete forhold.

Gælder kun ved samfundskritisk sygdom

Muligheden for at kræve test af ansatte gælder kun i forhold til corona, og aftalen gælder så længe covid-19 kategoriseres som en samfundskritisk sygdom.

Regeringen vil nu bede Folketingets øvrige partier om mulighed for hastebehandling i Folketinget og om opbakning til, at aftalen kan omsættes til lovgivning.

Viceadministrerende direktør i Dansk Arbejdsgiverforening Pernille Knudsen udtaler:

- Virksomhederne har i noget tid stået i en meget svær situation, hvor de ikke har haft et klart juridisk fundament til at passe ordentligt på deres medarbejdere og virksomhed. Nu får de med adgangen til at se coronapas et godt værktøj til at kunne beskytte deres medarbejdere og sikre, at driften kan fortsætte ved at tage de forholdsregler, der skal til for at forhindre udbrud på arbejdspladserne.

10:51 tilføjet afsnit om KL

sfe

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/vil-goere-det-lovligt-at-bede-ansatte-om-coronapas

GDPR