KERTEMINDE: Terje Pedersen, der i 12 år har siddet i byrådet i Kerteminde Kommune for Dansk Folkeparti og i denne periode er 1. viceborgmester og partiets spidskandidat, stopper i politik ved næste valg. Det skriver Fyens Stiftstidende.
Han begrunder bl.a. sit valg med, at tonen i lokalpolitik til tider kan være hård. "Der er jo nogle gange, at der kommer nogle perfide bemærkninger, og det bliver personligt. Det er en af de uheldige ting ved politik," siger Terje Pedersen.
Til KV25 bliver det nu i stedet Lone Kiilerich, der er formand for DF i Kerteminde, som kommer til at være Dansk Folkepartis spidskandidat. Hun har tidligere siddet i byrådet i otte år, men opnåede ikke genvalg ved KV21.
lal
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.