
VIBORG: Udviklingscenter for Børne- og Ungekultur Kulturprinsen i Viborg er blandt modtagerne i fordelingen af 324 mio. kr. til kulturinitiativer, som et bredt flertal i Folketinget denne uge fordelte.
I forbindelse med fordelingen sagde Socialdemokratiets kulturordfører Mogens Jensen bl.a.:
- Jeg er særligt glad for det vigtige og stærke fokus på børn og unges møde med kulturen. Med midler til bl.a. Huskunstnerordningen og til Kulturprinsens vigtige arbejde med at blive nationalt videnscenter for at sikre alle børn og unges ret til at møde kunst og kultur i deres hverdag.
Kunstforløb for børn
Kulturprinsen centerchef Ulla Voss Gjesing fortæller, at udviklingscentret de sidste 20 år har samlet og videreformidlet viden og erfaring med børnekulturel praksis i krydsfeltet mellem kunstnere og kulturinstitutioner, børn, lærere og pædagoger i dagtilbud, SFO og skole.
- Der er tilknyttet forskning til mange af projekterne, og der er tradition for stærke samarbejder med bl.a. lærer- og pædagoguddannelserne. Det er hele denne børnekulturelle praksis, der nu styrkes, og vi glæder os til at omsætte pengene til konkrete projekter, der gør en forskel i børn og unges hverdag, siger centerchefen.
Et eksempel på Kulturprinsens arbejde er det nationale projekt LegeKunst, der gennem fire år har dannet fællesskaber med leg og dannelse gennem kunst i dagtilbud i 24 kommuner. Projektet, der er støttet med 28 mio. kr. fra Nordea-fonden, er nu i den afsluttende fase, og viser bl.a. at de længevarende kunstforløb skaber mere leg, nærvær og fordybelse mellem børn og voksne, lyder det fra kommunen.
Borgmester Ulrik Wilbek (V) ser tildelingen af midlerne til Kulturprinsen som en flot blåstempling af kommunens langsigtede strategi og af centrets arbejde med at skabe et nationalt videnscenter indenfor børnekulturen.
- Vi er stolte af Kulturprinsen i Viborg, der skaber fantastiske kulturprojekter for børn og unge, som kommer helt ud at arbejde i børnenes hverdag - både lokalt, regionalt, nationalt og internationalt.
Andre kulturprojekter
De 324 mio. kr. fra staten er udlodningsmidler, der primært kommer fra Danske Spil A/S’ overskud. Med i aftalen om fordelingen er, foruden SVM-regeringen, K, SF, EL DF, DD, Liberal Alliance, Nye Borgelige og Alternativet.
Også på Vejen Kunstmuseum er der glæde over fordelingen, fordi der lander 2 mio. kr. til renovering af en del af museet, det gamle elværk kaldet Troldværket.
- Det er så meget en del af museets historie, siger direktør for Vejen Kunstmuseum Teresa Nielsen til JydskeVestkysten. Hun regner med at renoveringen løber op i seks til otte mio af Troldværket. Den skal følge en omfattende renovering og nybyggeri af selve kunstmuseet.
- Det er et rigtig godt skridt på vejen. Og så er det nationale penge. Vi har brugt 50 millioner på at udvikle museet. De 40 millioner er kommet fra fonde og de ti millioner fra kommunen. Nu er det pludselig staten, siger museumsdirektøren,
Som tidligere nævnt i DKNyt er fx de musikalske grundkurser MGK også blevet tilgodeset med støtte på 1,7 mio. kr. til steder, hvor tilskud udløber med udgangen af året, nemlig ved MGK Midt-Vest, Sjælland og Sydjylland.
Også sammenslutningen af Lokalarkiver og kunstcenteret Copenhagen Comtemporary har fået støtte med henholdsvis 2 og lidt over 2,7 mio. kr.
Se listen over alle støttede kulturprojekter her.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.