
Han vil ikke sætte mulige Venstre-navne på endnu. Dog ligger det fast, at det ikke bliver Gert Eg, der allerede har meldt ud, at han ikke ønsker at være den, der skal afvikle den nuværende Vejle Kommune.
SF'erne vil gerne beholde posten, og Karen Delfs mener, det er oplagt, at hun overtager det ledige sæde.
Socialdemokraterne vil også pege på en kandidat. Partiet holdt møde i aftes, men er endnu ikke klar til at offentliggøre et navn. Det ventes dog at ske på et senere tidspunkt, når partiet har holdt et nyt møde. Tom Skovgaard, der er 2. viceborgmester, vil gerne påtage sig opgaven, hvis der peges på ham.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.