
BORNHOLM: Bestyrelsen for Venstre på Bornholm vil fyre sin gruppeformand og nuværende viceborgmester Søren Schow som spidskandidat til KV17, fortæller flere bornholmske medier. Han blev ellers udset til posten allerede tilbage i november 2015, men han 'har forsømt sine pligter og opgaver som spidskandidat', lød dommen fra den lokale vælgerforeningsbestyrelse i weekenden.
Ifølge vælgerforeningens formand Vibeke Møller Jensen har samarbejdet mellem Søren Schow og bestyrelsen 'i nogen tid været utilfredsstillende'. I en pressemeddelelse beskriver V-bestyrelsen forskellige bestræbelser på at bringe samarbejdet på sporet, men konstaterer at Søren Schow enten har 'forholdt sig passiv' eller 'ikke har villet acceptere' aftaler i den forbindelse.
Bestyrelsen kalder det 'sigende, at Søren Schow ikke deltog på partiets generalforsamling', og at han heller ikke kom til et møde sidste mandag i kandidatudvalget, der står for partiets KV17-valgkamp. Her fik de fremmødte nok og forlangte af bestyrelsen at den løser 'denne for alle parter uacceptable situation'.
Og løsningen bliver at der indkaldes til generalforsamling med kun ét punkt på dagsordenen: opstillingsmøde for udpegning af en ny spidskandidat. Søren Schow meddeler i lokale medier, at han er klar til at stille op og kæmpe for at beholde sit spidskandidatur. Ifølge TV2 Bornholm har han stadig et flertal i Venstres byrådsgruppe bag sig.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.