
VARDE: Danske udsendelser til internationale opgaver i NATO- og FN-regi efterlader samtidig en ny og udfordrende hverdag for de pårørende derhjemme.
Den udfordring imødekommer Varde Kommune nu med at give ansatte i kommunen mulighed for at arbejde færre timer eller tage orlov, mens partneren er udsendt, oplyser kommunen.
Forventningen til tiltaget er, at de pårørende til de udsendte soldater får bedre vilkår til at klare tiden under udsendelsen, hvor der er færre hænder til at klare de daglige opgaver. Når de ansatte går ned i tid, vil lønnen blive justeret efter timeantallet.
I en hotline for veteraner og pårørende tager medarbejdere med særlige kompetencer imod henvendelser fra veteraner og pårørende. Her vil den enkelte eksempelvis blive hjulpet videre til et tilbud med støtte til børnenes trivsel i skole og dagtilbud.
- Som garnisonskommune har vi et særligt fokus på at skabe gode rammer for dem, som gør eller har gjort tjeneste for Danmark. Det gælder også deres pårørende. Vi vil gerne anerkende den påvirkning en udsendelse kan have på de pårørende, og derfor får medarbejderne nu denne mulighed, som forhåbentlig kan gøre hverdagen lidt lettere, siger borgmester Mads Sørensen (V).
- Varde Kommune er hjemsted for tre garnisoner i Varde, Oksbøl og Nymindegab.
- De tre garnisoner har tilsammen cirka 1.300 ansatte.
- 1,5 procent af indbyggerne i Varde Kommune er veteraner.
- Se ny Veteran- og pårørendepolitik.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.