dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Vækstpartnerskab mellem regeringen og Region Sjælland

Aftale skal fremme digitalisering og sikre uddannelse målrettet erhvervslivets behov. Også turismen får et løft
30. AUG 2017 6.10

SJÆLLAND: Regeringen og Vækstforum Sjælland har tirsdag indgået en aftale om vækstpartnerskab, der skal sikre, at virksomhederne i regionen både nu og fremover kan få kvalificeret arbejdskraft.

Det skal blandt andet ske gennem en teknologipagt med fokus på at fremme de naturvidenskabelige og tekniske uddannelser. Regionen vil starte forsøg med frivillige kompetenceklynger rettet mod virksomhedernes efterspørgsel.

- Opsvinget er kommet til Region Sjælland. Bagsiden af medaljen er, at vores virksomheder mangler kvalificeret arbejdskraft. Det er helt afgørende for væksten i Region Sjælland, at vi får løst virksomhedernes udfordringer med at få de rette kompetencer. Her skal Vækstpartnerskabsaftalen blive en løftestang til at skabe uddannelsestilbud, der matcher de behov, som virksomhederne i Region Sjælland har, siger Vækstforum Sjællands formand, regionsrådsformand Jens Stenbæk (V).

Vækstpartnerskabsaftalen sætter også fokus på at fremme turismen med udgangspunkt i den nationale strategi. VisitDenmark og Dansk Kyst- og Naturturisme skal inddrages i det videre arbejde med retningen, og i et pilotprojekt vil et digitalt rejsehold fra VisitDenmark rådgive destinationer om, hvordan de sikrer den bedste digitale tilstedeværelse baseret på turisternes behov.

mk

Læs eller download aftalen.

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/vaekstpartnerskab-mellem-regeringen-og-region-sjaelland

GDPR