BILLUND: Lars Hansen, der flere gange har stemt imod partilinjen i Venstre i byrådet, er ikke længere velkommen i partiet. Hovedbestyrelsen i Billund Venstre har opfordret Grindsted-politikeren til at melde sig ud, skriver JydskeVestkysten.
Som begrundelse angiver bestyrelsen, at Lars Hansen 'modarbejder Venstres interesser. Lars Hansen er orienteret herom. Bestyrelsen forventer, at Lars Hansen følger opfordringen.'
Lars Hansen har i sin tid for Venstre i byrådet flere gange stemt imod partilinjen. I sidste byrådsperiode i spørgsmål om skolestruktur. Og senest om de såkaldte grundlovsceremonier med krav om tvunget håndtryk. Sammen med S, R og Borgerlisten stemte Lars Hansen imod Venstres gruppe for at droppe de statsligt vedtagne håndtryk til nye statsborgere.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.