dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Trods en massiv indsats er der flere indvandrere i ghettoerne

KORT NYT
22. JAN 2018 5.39

Indvandrere og efterkommere fra ikkevestlige lande fylder mere i landets ghettoer og er nu på det højeste niveau, siden ghettolisten blev indført i 2010. Især de seneste fem år er andelen af indvandrere vokset markant. I 2013 var andelen på 56,5 pct., mens den i 2017 var 66,5 pct., viser tal fra Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen.

Tallene fra styrelsen viser også, at kriminaliteten er faldet, mens andelen af folk uden for arbejdsmarkedet stort set er uændret.
Politikere kalder udviklingen problematisk, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

- Andelen af indvandrere i ghettoerne skal ned. Vi kan jo se, at selvforsørgelsen for ikkevestlige er lav, og kriminaliteten blandt unge er høj, siger Venstres socialordfører, Carl Holst, der dog er glad for, at antallet af ghettoer i 2017 blev nedbragt primært på grund af et fald i kriminaliteten.

rp

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/trods-en-massiv-indsats-er-der-flere-indvandrere-i-ghettoerne

GDPR