SJÆLLAND: I Roskilde og Næstved skal folk fremover ikke sendes rundt på Sjælland for at få behandlet mindre skader efter uheld, skriver Roskilde Avis.
Regionen har fået et nyt politisk flertal bestående af S, DF, LA og EL, og i konstitueringsaftalen mellem disse partier står der direkte, at skadestuerne i Roskilde og Næstved igen skal være bemandet med læger hele døgnet.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.