SYDDJURS / SKANDERBORG: Både i Syddjurs og Skanderborg er der et lokalt byrådsmedlem for SF, der nu er opstillet til det kommende folketingsvalg, hvor partiet stiller ni op.
I Skanderborg er det den til byrådet nyvalgte Charlotte Vindeløv, som ved FV19 blev valgt som anden stedfortræder i Østjyllands Storkreds. Ved urafstemningen i storkredsen blev hun nummer syv. I Syddjurs er det det genvalgte byrådsmedlem Morten Siig Henriksen, som ved FV19 blev ottende stedfortræder og ved den aktuelle urafstemning blev nummer seks.
I modsætning til FV19 stiller byrådsmedlem i Norddjurs Aleksander Myrhøj, der blev tredje stedfortræder, ikke op igen. Folketingsmedlem Kirsten Normann Andersen står øverst på listen foran de to andre folketingsmedlemmer, Charlotte Mølbæk, der tidligere sad i byrådet i Randers, og Rasmus Nordquist, der blev valgt ind i Folketinget for Alternativet og siden skiftede til SF.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.