THISTED: Mange taler for landdistrikterne og provinsens sag, måske også for mange. Det mener de i hvert fald i Thisted Kommune, hvor man nu siger farvel til to af de organisationer, som arbejder for Danmark uden for storbyerne.
Det er foreningerne Staten i hele Danmark og Danmark på Vippen, som Thisted ikke længere vil være medlem af. Mens Staten i hele Danmark har ligget stille i nogen tid, er Danmark på Vippen stadig meget aktive i debatten. Men Thisteds borgmester Ulla Vestergaard (S) vil alligevel sige farvel.
- Vi vil i fremtiden satse på Landdistrikternes Fællesråd som talerør for at stå stærkt sammen med andre landkommuner, som ligner os, siger hun til DR Midt & Vest.
Derfor indstiller et stort flertal i økonomiudvalget til kommunalbestyrelsesmødet i aften, at Thisted Kommune opsiger medlemsskabet af Danmark på Vippen, som koster 50.000 kr. om året.
Hos Danmark på Vippen beklager formanden Kim Ruberg, at Thisted vil opsige medlemsskabet. Der er brug for begge organisationer, mener han:
- Landdistrikternes Fællesråd har fokus på netop landdistrikterne. Vi har fokus på at dokumentere det produktive Danmark. De laver ikke rapporter, hvidbøger og analyser. Det gør vi, og vi koncentrerer os så lidt mere om de områder i Danmark, hvor vi har de store produktioner.
Ifølge Kim Ruberg er Thisted Kommune et enkeltstående eksempel.
- Bare indenfor den seneste måned har vi fået fem-seks nye medlemmer, og jeg ved, at der er to-tre-fire kommuner, som er på vej, siger han.
I dag er 19 danske kommuner medlemmer af Danmark på Vippen.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.