dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Mikkel Møller Jørgensen, Ritzau Scanpix

Tendens: Der bliver længere mellem lægerne

Der er blevet længere mellem adresserne på de praktiserende læger. Lægerne går sammen i større lægehuse og færre læger vælger at drive en solopraksis
5. JUN 2018 7.03

MIDTJYLLAND: I 1978 drev halvdelen af de praktiserende læger deres praksis alene. I dag gælder det på landsplan kun hver fjerde. Det betyder, at der bliver længere mellem lægehusene og dermed også ofte længere til lægen. Det skriver TV2 Østjylland. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/tendens-der-bliver-laengere-mellem-laegerne

GDPR