dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Teleselskaber er begyndt at udlevere data om danskerne

KORT NYT
15. APR 2020 6.50

Det skabte debat, da Statens Serum Institut, SSI, i marts anmodede om at få adgang til data om danskernes bevægelser under coronakrisen. Ikke desto mindre har teleselskaberne påbegyndt leveringen af data til SSI i 'aggregeret og anonymiseret form'. Jakob Willer, der er direktør for Teleindustrien, forsikrer om, at alt er juridisk efter bogen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/teleselskaber-er-begyndt-at-udlevere-data-om-danskerne

GDPR