SYDDJURS: Ifølge Avisen.dk er der en del sager i Syddjurs Kommune, hvor private jobfirmaer har stoppet sygedagpenge for sygemeldte. Og det er ulovligt, for sagsbehandlere fra de private jobfirmaer må ikke afgøre borgernes sager. Det vil sige, at de hverken må foretage de såkaldte partshøringer, lave indstillinger til afgørelser eller foretage selve afgørelsen.
Avisen.dk kan dokumentere flere sager, hvori sagsbehandlere fra de private firmaer har overskredet, hvad de måtte. I alle sager har det ført til, at borgeren har fået stoppet sine sygedagpenge, og i alle sager har borgeren klaget.
Borgmester i Syddjurs Kommune Kirstine Bille (SF) har indtil videre affejet kritikken.
lcl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.