
SVENDBORG: 26 byrådsmedlemmer fordelt på seks partier og tre løsgængere i Svendborg Byråd har fundet sammen om en budgetaftale for 2019, mens de sidste tre fra Enhedslisten står udenfor. Budgetaftalen bygger på et delforlig fra foråret, da man stadig håbede på en udligningsreform, men da den som bekendt udeblev, er forårets besparelser for 70 mio. kr. nu suppleret med nogle flere - for 20 mio kr. i 2019 stigende til 30 mio. kr. i løbet af overslagsårene.
Den praktiske udførelse af den kommunale udligning er genstand for en retssag mod staten, som Svendborg Kommune deltager i. Man har dog fornuftigvis ikke budgetteret med noget økonomisk udbytte af retssagen, men kalder i aftaleteksten udligningens manglende tilgodeseelse af Svendborg for 'sådanne åbenlyse systemfejl'.
Også andre af de udefra påførte vilkår skældes der ud over i aftaleteksten, blandt andet medfinanisering af sygehusudgifter der oplever en stigning 'langt ud over det niveau, som kommunerne kompenseres for i regeringsaftalen', mens de 6 mio. kr. Svendborg Kommune har fået i særtilskud denne gang kaldes 'langt fra nok'.
I stedet er balancen i den kommunale økonomi opnået ved besparelser på alle velfærdsområder, også småbørnsområdet som ellers blev skånet ved spareøvelsen i foråret.
Bag budgetaftalen står Socialdemokratiet, Venstre, De Konservative, De Radikale, Dansk Folkeparti og SF samt de tre løsgængere Jens Munk, Morten S. Petersen og Jesper Larsen (alle eks-DF). Budgettet andenbehandles i Svendborg Byråd 9. oktober.
Se budgetaftalen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.