KØBENHAVN: - For vi lægger afstand til vores multietniske medborgere, når vi bruger ordet integration, siger beskæftigelses- og integrationsborgmester Anna Mee Allerslev til DR København:
- Jeg arbejder lige nu for at ændre integration til inklusion og mangfoldighed. Og jeg har talt med mange forskellige slags københavnere, mange af vores etniske minoriteter, om lige præcis den ændring, og den er de meget glade for.
Et navneskift til 'Inklusion og mangfoldigheds-borgmester' vil sende et vigtigt signal til de nydanske københavnere, siger Anna Mee Allerslev:
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.