Færgeoverfarten Venø - Kleppen betjenes i dag af to færger: Venøsund og Venøsund II.
Trafikmængden, størrelsen og vægten af køretøjerne er anderledes i dag, end da skibene blev bygget. Færgerne er bygget og dimensioneret i en tid, hvor køretøjerne var mindre. Bilerne står i dag tæt pakket, og det forringer mulighederne for hurtig evakuering fra færgen.
Det giver også begrænsninger for nutiden tunge lastbiler, der belaster konstruktionen og dækket.
Derudover er færgelejerne i meget dårlig stand. Færgelejerne er de gamle typer "Sakslejer" med broklap, hvor høj og lavvande bevirker en del driftsforstyrrelser i forbindelse med overfart af lastbiler og busser. Det er nødvendigt også at udskifte disse.
Færgerne er vitale for opretholdelsen af et aktivt øsamfund på Venø. Færgernes funktion, virke og fremtid er derfor et emne med høj prioritet, og Struer Kommune håber derfor på tilsagn fra Velfærdsministeriet.
Samlet ansøger Struer Kommune kr. 24.333.000 ekskl. moms, som udgør 1/3 af det samlede budget for de næste 3 år: 2008, 2009, 2010.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.