Kommunen vil ikke støtte boligerne, fordi man mener, at der er tale om en permanent nedgang i efterspørgslen på små ungdomsboliger.
Unge vil i dag generelt have større og bedre boliger, end da de 32 boliger blev bygget for knap 20 år siden, og kommunens økonomiudvalg mener derfor ikke, at der er grundlag for en renovering af boligerne, skriver Dagbladet Struer-Holstebro.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.