FAABORG-MIDTFYN: På grund af uenighed mellem Faaborg-Midtfyn Kommune og boligselskabet Domea skal Ankestyrelsen nu tage stilling til, om plejehjemsbeboere i Faaborg-Midtfyn Kommune skal stige i husleje. Det skriver Fyns Amts Avis.
De ældre er indtil nu sluppet 700-800 kr. billigere i husleje, end de ifølge kommunen burde jævnfør reglerne, fordi den ved en fejl ikke har medregnet rengøring af fællesarealer. Det var ifølge formand for kommunens Sundheds- og Omsorgsudvalg Herdis Hanghøi (V) administrationen, der opdagede fejlen, og kommunalbestyrelsen vil fremover lægge udgiften oveni huslejen.
Domea har imidlertid stillet sig på bagbenene og nægtet at indføre huslejestigningen, da de mener, den er ulovlig. Ifølge dem er det i strid med lighedsprincippet, hvis plejehjemsbeboere selv skal betale for rengøring, mens borgere i eget hjem, som er visiteret til rengøringshjælp, får ydelsen betalt. Kommunen har på den baggrund bedt Ankestyrelsen om at vurdere sagen.
sfe
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.