FOLKETINGET: Det nye folketing holder sit første egentlige møde fredag. De nye medlemmer skal underskrive grundloven, og Folketinget skal vælge sin nye ledelse bestående af præsidiet med formand og fire næstformænd.
Kun Dansk Folkeparti og SF har lagt sig endeligt fast på, hvem de peger på. Dansk Folkeparti på den hidtidige formand Pia Kjærsgaard, og SF på Trine Torp. SF havde ikke nogen plads i præsidiet i det gamle Folketing.
Venstre genudpeger i første omgang sit nuværende præsidiemedlem Kristian Pihl Lorentzen, men folketingsgruppen har ikke konstitueret sig endnu, og der kan komme en ændring på posten.
De to resterende pladser går til Socialdemokratiet og De Radikale. Der spekuleres i, at Socialdemokratiets nuværende præsidiemedlem Henrik Dam Kristensen kan være en mulig ny formand, men det kan også De Radikales Marianne Jelved. I givet fald fordi posten så kunne indgå i en regeringsaftale. Partierne selv har ikke luftet nogen navne.
Ligesom SF havde heller ikke De Radikale nogen plads i præsidiet i det gamle Folketing, hvor Enhedslisten og Liberal Alliance var med. De fire næstformandsposter går til de fire største af de partier, der ikke har formandsposten.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.