GRIBSKOV: Borgmesterkandidat for Moderaterne i Gribskov Pernille Søndergaard fik sin bil ridset efter et møde på rådhuset tirsdag eftermiddag, skriver Sjællandske Nyheder. Hun har efterfølgende oplyst, at hærværksepisoden er meldt til politiet.
- Det handler ikke om, at jeg er sur - det er jeg også - men det handler om, at jeg er bekymret for demokratiet, og at jeg er ked af, at sådan noget også åbenbart også skal være en del af en valgkamp her i kommunen, siger Pernille Søndergaard.
Hun er ikke den eneste politiker i Gribskov, der har oplevet chikane. Tidligere har byrådsmedlemmer fra Konservative oplevet problemer med en person, der har sendt aktindsigter og sendt et debatindlæg under en anden persons navn.
JN
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.