
MORS / SKANDERBORG: Torsdag blev Årets Aftenskolekommune 2019 kåret på Kulturmødet på Mors, og Skanderborg Kommune løb med hæderen. Det er særligt kommunens arbejde med udsatte grupper og en prioritering af at tilføre flere midler, der sender prisen til det østjyske.
- Vi har en rigtig god dialog og ti oplysningsforbund her i kommunen, som støtter det vigtige område. Og der er stor tillid og samarbejde mellem parterne, lød det fra formanden for kultur-, sundheds- og beskæftigelsesudvalget i kommunen, Tage Nielsen (R), der tog imod prisen på kommunens vegne.
Han hev også en gammel kliché frem:
- Vi leder efter muligheder frem for begrænsninger, vi bruger hver en krone på budgettet, og vi tænker det ind i det sociale arbejde, sagde Tage Nielsen.
Cirka 800.000 danskere deltager årligt i aktiviteter på en aftenskole, som enten gør dem klogere på anden verdenskrig, dygtige til keramik, flydende til italiensk eller noget fjerde. Og det lader sig blandt andet gøre i tæt samarbejde med kommunerne - både økonomisk og lavpraktisk med fx facilitering af lokaler.
Aftenskolerne fortjener mere respekt
Prisen blev overrakt af kulturminister Joy Mogensen (S), og den nye minister er klar til at opprioritere aftenskolerne til nationalpolitisk niveau. Dannelse er nemlig den vigtigste del af uddannelsen, lød det.
- Jeg bliver bekymret, når man skal til at finde meningen med livet på sin arbejdsplads. Der skal være frirum til at være menneske, og aftenskolerne skal have meget mere fokus og respekt, sagde Joy Mogensen.
Udvalgsformanden fra Skanderborg havde også en bøn til ministeren: flere penge. Men også mere konkret efterlyste han mere tillid og mindre kontrol. Det vil forbedre vilkårene, mener Tage Nielsen.
- Det er et vilkår i kommunerne, at vi skal få pengene til at række rigtig langt, men kontrollen er begrænsende.
Til det havde kulturministeren dog en lille bemærkning - mindre kontrol gør det sværere at svare på kritik.
- Det er svært at svare på spørgsmål, hvis der er mere frihed og mindre kontrol. I får de politikere, I beder om, sagde Joy Mogensen fra scenen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.