dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Silkeborg forskelsbehandler selvejende haller

KORT NYT
24. MAJ 2020 11.17

SILKEBORG: En uvildig revisionsrapport bestilt af Silkeborg Kommune viser, at kommunen forskelsbehandler de selvejende haller, når det gælder kommunalt tilskud, skriver TV Midtvest

Således har Ans Idræts og Kulturcenter fået 550.000 kr. for lidt i årligt tilskud sammenlignet med andre selvejende haller. Kommunen afviser dog at udligne tilskuddet med det samme, men vil udligne forskellen løbende ved at flytte 25.000 kr. om året fra de overbetalte til de underbetalte haller over de kommende fem år. 

- Jeg håber og tror på, at vi i fremtiden får endnu mere ensartethed blandt vores selvejende haller, fordi jeg synes, at det er rimeligt, at man som borger i Silkeborg Kommune kan forvente nogenlunde samme serviceniveau, siger formanden for kultur-, fritids- og idrætsudvalget i Silkeborg, Johan Brødsgaard (R).

esl

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/silkeborg-forskelsbehandler-de-selvejende-haller-naar-det-gaelder-kommunalt-tilskud

GDPR