dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Rotter lukker klubhus

Rotte er årsag til, at Lysabild har indrettet børnehave i det lokale klubhus
KORT NYT
30. JAN 2007 10.05
Børnehavelederen i Børnehuset Abildgård i Lysabild på Als besluttede i går søndag at lukke børnehaven, fordi der blev fundet efterladenskaber efter en rotte. Allerede fredag middag blev mistanken vakt i én af stuerne, som straks blev lukket.

Da det søndag var synligt, at rotten også var gået ind i andre rum, blev børnehaven lukket og forældrene orienteret pr. telefon om, at klubhuset i Lysabild og KFUM-spejdernes hytte i dag og i de kommende dage bliver brugt som nødbørnehave. Ca. 60 børn er berørt. Heraf har forældrene i dag selv arrangeret pasning for ca. 25. Børnehavelederen håber på, at skadedyrsbekæmpelsen er afsluttet i løbet af ugen.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/rotter-lukker-klubhus

GDPR