
Af Morten Uhrenholdt
ROSKILDE: I foråret lød prognosen på et underskud i kommunekassen på 150 millioner. Op til sommerferien fandt fagudvalgene besparelser på 70 millioner. Da borgmesteren i onsdag forelagde økonomiudvalgets budget-forslag for 2011, havde udvalgene så fundet de resterende 80 millioner.
- Forslaget er dikteret af nødvendigheden. Det er tvingende nødvendigt på grund af den faldende likviditet. Populært sagt, så er kommunekassen ved at være tom. Vi har over de seneste tre-fire år oplevet et fald i likviditet på i omegnen af en halv milliard kroner. Det er voldsomt. Og det kan ikke blive ved på den måde, sagde borgmester Poul Lindor Nielsen (S).
- I december måned i år kommer vi for første gang i den situation, at vi har konstant minus i kassen en hel måned igennem. Heldigvis kommer der ejendomsskatter ind på kontoen i januar. Men det er skriften på væggen, advarede borgmesteren.
Den samlede besparelse på 150 millioner indebærer bl.a., at Roskilde Kommune skal nedlægge 400 stillinger, heraf de 40 i administrationen. En del forventes dog at kunne klares med naturlig afgang.
Ifølge borgmesteren, så vil skole- og børneområdet, der lægger beslag på en trediedel af Roskildes samlede budget, til at bidrage væsentligt til besparelserne,mens ældreområdet slipper lettere, fordi niveauet her - i modsætning til skole og børn - ligger lavt i forhold til andre kommuner.
mou
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.