dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ringe arbejdsmiljø udløser påbud på skole i Ringe

KORT NYT
8. AUG 2017 8.40

FAABORG-MIDTFYN: Et dårligt psykisk arbejdsmiljø og en stribe episoder med voldelige elever har fået Arbejdstilsynet til at slå alarm over arbejdsmiljøet på Nordagerskolen i Ringe, skriver Fyens Stiftstidende.

Efter tre besøg i foråret har Arbejdstilsynet udstedt otte påbud om, at den midtfynske folkeskole nu bl.a. bliver langt bedre til at forebygge og håndtere både det dårlige psykisk arbejdsmiljø og fysisk vold, bruge en autoriseret rådgiver til at løse de mange arbejdsmiljøproblemer.

Seks-otte gange sidste skoleår var en lærer udsat for vold - lige fra spark over skinnebenet, et hårdt skub i ryggen til slag med en kost i forbindelse med, at en voldsom elev blev holdt fast. Derudover meldes der i rapporten om ugentlige slåskampe mellem elever i indskolingen, som lærerne skal håndtere med risiko for selv at blive udsat for vold.

Se historien i Fyens Stiftstidende

ka

 

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ringe-arbejdsmiljo-udloser-pabud-pa-skole-i-ringe

GDPR