Siden 2003 har Hirtshals Kommune, ifølge revisionsrapporten konsekvent underbudgetteret, uden at byrådsmedlemmerne tilsyneladende har gjort noget for at ændre på tingenes tilstand. Det gav i 2006 et drift-underskud på omkring 33 millioner kroner.
Tidligere borgmester Knud Størup erkender overfor avisen, at kommunen ikke har søgt de omtalte tillægsbevillinger.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.