Et centralt element i Rejseholdets anbefalinger for fremtidens folkeskole er styrket kompetenceudvikling af lærerne.
Rejseholdet foreslår ifølge Magisterbladet at prioritere, at der uddannes flere specialister.
Formand Jørgen Søndergaard anbefaler direkte skolerne at forberede interne kompetenceforløb, studiekredse og besøg på andre skoler.
Professor ved Karlstads Universitet, Mats Ekholm, siger, at 'traditionen i Danmark er, at nogle få fra skolen tager kurser på professionshøjskolerne. Men det er også den mindst effektive metode. Efteruddannelse af professionelle mennesker handler meget om at sætte normer for arbejdet. Ikke kun om at lugte og smage på en teknik.'
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.