dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Radikale:
Regioner skal have teatre

Regionerne skal have ansvar for dansk teater - ikke kommunerne. Det mener Det Radikale Venstre i nyt indspark til strukturforhandlingerne
10. JUN 2004 15.32
Med et nyt udspil foreslår Det Radikale Venstre at den danske teaterscene skal høre under regionerne, ikke kommunerne. Dermed er partiet uenig i regeringens oprindelige plan for en reform af teaterområdet. Med udspillet inddrages teaterområdet de mørkelagte strukturforhandlinger mellem regeringen, S og R.

- Hvis vi overlader teatrene til kommunerne, risikerer vi, at de bliver det første offer i sparetider, udtaler Kulturordfører Naser Khader (RV).

Partiet mener at de kommende regioner skal have hver en hovedscene samt et børne- og et danseteater. Egnsteatrene samt de små storbyteatre skal erstattes af byteatre.

- Ved at tænke teaterreformen sammen med den forestående strukturreform sikrer vi en klarere ansvarsfordeling mellem stat, regioner og kommuner, udtaler tidligere kulturminister Elsebeth Gerner Nielsen (RV).

Ifølge de radikale har kulturminister Brian Mikkelsen (K)taget positivt imod udspillet og genovervejer regeringens oprindelige teaterudspil.
lg

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/regioner-skal-have-teatre

GDPR